- Generalsekretærens spalte
Til siste dråpe
Asbjørn O. Pedersen
For noen uker siden ble jeg satt ut av et program som gikk på fjernsynet. Programmet handlet om hvordan vi mennesker er i ferd med å tømme jorda for vann. Jeg fikk rett og slett gåsehud. Er det mulig?
Les artikkelenFinansHva kjennetegner kommuner med høy refinansieringsrisiko?
Lars-Erik Borge
Snorre Lindset
Kommunene i Norge har et betydelig volum kortsiktig finansiering. Ved utgangen av 2020 besto mer enn 20 prosent av den samlede låneporteføljen av lån som forfaller i løpet av 2021, men med stor variasjon mellom kommuner. Fordelen med kort finansiering, spesielt sertifikater, er at de gir lavere rente enn lange lån, mens ulempen er at kommunen utsettes for refinansieringsrisiko. I dette innlegget presenter vi en empirisk analyse av kommunenes gjeldsforvaltning, der vi legger særlig vekt på hva som kjennetegner kommuner med stort omfang av kort finansiering og høy refinansieringsrisiko.
Les artikkelenRegnskapKommuneloven § 14-5 – endring av årsbudsjettet – oppstillingen økonomisk oversikt etter art – drift
Kilde: Kommunal- og distriktsdepartementetKommunal- og distriktsdepartementet har i brev av 19. september 2022 til statsforvalteren i Oslo og Viken klargjort viser kommunelovens regler om budsjettjusteringer og oppstillingen økonomisk oversikt etter art – drift. Saken gjelder en kommune som mottok betydelige midler til dekning av utgifter ved pandemien. Kommunestyret endret årsbudsjettet underveis i budsjettåret ved å foreta endringer i bevilgningsoversiktene. Oversikten økonomisk oversikt etter art – drift ble imidlertid ikke endret ved kommunestyrets behandling, og så vidt vi forstår heller ikke i etterkant. Dette ga et stort avvik mellom budsjett og regnskap på enkelte poster i denne oppstillingen.
Les artikkelenMerverdiavgiftMVA-meldingen, ny funksjonalitet
Asbjørn O. Pedersen
I innlogget tjeneste for mva er det nå funsjonalitet for å finne KID-nummer for innbetaling av mva for den aktuelle terminen for de som leverer mva-melding for alminnelig næring. Det gjelder både ved innlevering fra regnskapssystem og i Skatteetatens innloggede tjeneste. Det vil fortsatt gå ut en kvittering til Altinn, og sluttbrukersystemer kan fortsatt vise informasjon om KID i sine løsninger.
Les artikkelenMerverdiavgiftOmtvistede inngående fakturaer skal bokføres
Det er ikke i strid med det grunnleggende bokføringsprinsippet om realitet å bokføre et salgsdokument med virkning for merverdiavgiften, selv om kjøper er uenig i størrelsen på det kravet som fremsettes.
Les artikkelenKjære medlemKjære medlem – oktober 2022
Svein Henry BerdalOmleggingen fra lineær økonomi til sirkulær økonomi er i gang. I alle store omlegginger er det ofte mest snakk i starten. Det tar tid å komme i gang med konkrete endringer. Ofte krever slike omstillingsprosesser forandringer i tankesettet vårt, noe som kan være krevende. Samfunnsutviklingen de siste tiåra har brakt oss bort fra gjenbruk av ressursene. I tidligere tider med trang økonomi og liten tilgang på ressurser var det en dyd av nødvendighet å lage holdbare produkter som kunne repareres og ha lang brukstid. Den vestlige verden og ikke minst vi i Norge har opplevd en formidabel økonomisk utvikling gjennom en lengre periode. Mange av oss har fått mere penger å bruke samtidig som prisene på flere nødvendighetsvarer har blitt betydelig redusert. For eksempel har prisene på drivstoff, matvarer, klær, og strøm gått betydelig ned i forhold til disponibel inntekt. Prisreduksjonen på mange varer har vært mulig som følge av import fra lavkostland. Denne utviklingen har ført til at mange har økt sitt forbruk i takt med de økonomiske mulighetene. Velstandsutviklingen har medført stadig større bruk av engangsprodukter. Nåværende ressursbruk er ikke bærekraftig.
Les artikkelen
Kommunal Økonomi - Oktober 2022
Bla-PDF



