- Generalsekretærens spalte
Bør vi frykte eller elske kunstig intelligens?
Asbjørn O. Pedersen
Robotene som nå gjør sitt inntog blant hvitsnipp- og kontorarbeidere er ofte software-roboter, som betyr at de er virtuelle, uten noen form for kropp. En robot defineres fra gammelt av som en maskin som ser ut som et menneske og som utfører automatiserte oppgaver som eventuelt er kontrollert fra en datamaskin.
Les artikkelenAnnetEgil Bjørgum til minne
Svein Henry BerdalDet var med stor sorg vi mottok budskapet om Egil Bjørgums bortgang. Egil Bjørgum ble født 26. januar 1936. Han ble 82 år.
Les artikkelenAnnetStrategi mot arbeidslivskriminalitet
Kilde: RevisorforeningenRegjeringen har oppdatert sin strategi mot arbeidslivskriminalitet.
Les artikkelenRegnskapSkatteetaten skal tettere på transaksjonene
Kilde: SkatteetatenSkatteetaten skal benytte de mulighetene digitalisering gir for å komme tettere på de skattepliktiges transaksjoner og innhente mer informasjon i sanntid. Samtidig må potensialet for forenklinger realiseres og tilliten til Skatteetaten opprettholdes.
Les artikkelenRegnskapStandard for innhold og format ved gjengivelse av elektronisk bokførte opplysninger
Kilde: SkatteetatenSkattedirektoratet har med hjemmel i bokføringsforskriften § 7-8 fastsatt innholdet og formatet ved gjengivelse av elektronisk bokførte opplysninger i standardisert form.
Les artikkelenAnnetDette samarbeidet er viktig
Kilde: KSStatsminister Erna Solberg inviterte arbeidslivets parter og statlige etater til toppmøte om arbeidslivskriminalitet 26. februar. KS’ styreleder Gunn Marit Helgesen tok opp behovet for en klargjøring av hvor langt kommunenes kontrollansvar går.
Les artikkelenAnnetIkke fradrag for tilskudd til lag og foreninger
Kilde: RevisorforeningenDet var ikke tilstrekkelig at tilskuddene kunne være av betydning for trivselen i lokalsamfunnet og dermed sikre bosetting og stabil arbeidskraft, mente Høyesterett.
Les artikkelenAnnetRisikovurdering ved nye personvernregler
Kristin Grindstad
Den nye EU-forordningen (GDPR) krever at alle virksomheter skal gjennomføre risikovurderinger av personopplysninger som behandles. Dette kan være en krevende øvelse, spesielt hvis en ikke har jobbet med risikovurderinger tidligere.
Les artikkelenØkonomiSelvkost VAR
Asbjørn O. Pedersen
De rettslige rammene for brukerbetaling vedrørende tjenester innen vann, avløp og renovasjon som kommunen utfører er hjemlet i lov og forskrifter.
Les artikkelenKjære medlemArbeidslivskriminaliteten vinnes ikke på 5 % kontrolldekning
Gerd Signe Eieland
Arbeidslivskriminalitet er en økende utfordring som gir alvorlige konsekvenser for berørte arbeidstakere, virksomheter og samfunnet. De siste årene har vi hørt historier om arbeidslivskriminalitet der virkeligheten overgår fantasien. Det har ikke manglet på rystende historier om hvordan mennesker blir grovt utnyttet i det svarte arbeidsmarkedet, og hvordan skatt blir unndratt. Derfor må innsatsen mot arbeidslivskriminalitet bli mer målrettet. Kampen mot arbeidslivskriminalitet vinnes ikke på å ha et krav om kontrolldekning på 5 % av antall opplysningspliktige i hver kommune.
Les artikkelen


