Eiendom og merverdiavgift
– Langesund 6. desember 2016
Kurset omhandler merverdiavgiftsreglene som gjelder ved oppføring, drift, utleie og overdragelse av fast eiendom.På kurset vil merverdiavgiftslovens regler om frivillig registrering, utleie og salg bli gjennomgått. Det samme gjelder merverdiavgiftslovens regler om fradragsføring, tilbakeføring og justering av merverdiavgift tilknyttet fast eiendom.
Kurset vil også ta for seg kompensasjonslovens regler om oppføring, drift, utleie og salg av fast eiendom. Merverdiavgiftsreglene om idrettsanlegg, kulturhus og omsorgsboliger vil bli behandlet.
Kurset vil være casebasert.
Målgruppe
Alle som arbeider med merverdiavgiftsspørsmål i kommuner og fylkeskommuner relatert til fast eiendom.
Foreleser
Advokat og assosiert partner Knut P. Toftegaard i Deloitte advokatfirma AS med kontorsted Oslo og Drammen har vært ansvarlig for oppbyggingen av Deloittes avgiftsavdeling. Knut har 36 års erfaring med merverdiavgift og reglene om momskompensasjon for frivillige organisasjoner og kommuner/fylkeskommuner. Sammen med Kommunenes Sentralforbund var Knut i 2004 ansvarlig for utgivelse av et veiledningshefte om kompensasjonsordningen. Knut var medlem av Advokatforeningens lovutvalg for merverdiavgift i perioden 2004-2011.
Advokat Jorunn K. Bergmann har lang erfaring innenfor arbeid med skatte- og merverdiavgiftsrettslige spørsmål, både innenfor privat og offentlig sektor/kommuner, og deltar på revisjonsteamet på større revisjonsklienter. Jorunn K. Bergmann har bistått flere revisjonsklienter om kompensasjon, merverdiavgift, og arbeider løpende med avgiftsrettslige spørsmål knyttet til omorganiseringer og transaksjoner, herunder justeringsspørsmål for kommuner og fylkeskommuner samt fellesregistreringer. Jorunn K. Bergmann har avholdt flere seminarer innenfor merverdiavgift, så vel eksternt som internt, og er denne høsten aktuell som foredragsholder for Sticos i forbindelse med ny skattemelding for merverdiavgift fra 2017. Kursavgift
Medlemmer kr. 2.900,-
Ikke-medlemmer kr. 2.900,-
Kurstid
6. desember 2016 –
kl. 10.00 – 15.30
Sted
Langesund, Quality Hotel Skjærgården
Påmeldingsfrist
Snarest!
Så lenge du finner påmeldingsskjema under så er det mulig å melde seg på.
NKK-godkjent regnskapsfører
Påmelding
Ny kunde?
Trykk på knappen “Nei, jeg er ny hos NKK” nedenfor og fyll ut påmeldingsskjemaet. Det vil automatisk bli opprettet en brukerkonto og du vil få tilsendt brukernavn og passord til oppgitt e-postadresse. Du bruker tilsendte brukernavn og passord for å hente ut kursbevis etter arrangementet og til påmelding på senere arrangement.
Deltatt på arrangment hos oss før?
Har du gått på arrangement hos oss etter 1. januar 2013 har du allerede en profil. Logg deg inn nedenfor for å melde deg på. Du må bruke samme e-postadresse som du har brukt ved tidligere påmeldinger. Dersom du ikke husker passord kan du benytte glemt passord-funksjonen. Ta kontakt med oss hvis du har problemer.
Ny e-postadresse?
Hvis du har brukerprofil hos oss fra tidligere, men fått ny e-postadresse, er det fint om du sender oss en e-post, så skal vi bytte adressen for deg. Da beholder du kursbevisene fra tidligere kurs.
Påmeldingen er stengt.
Andre aktuelle arrangement:
- 19. oktober 2026Digitalt kursLes mer og meld på
MVA for viderekomne
4. og 5. november 2026GardermoenLes mer og meld påHvilke formaliteter kreves for å dokumentere fradragsberettiget inng. MVA/MVA-kompensasjon
17. november 2026Digitalt kursLes mer og meld på
